Downeast Medal Finals 2019 Results

2019 Full DMF Results

 
 

CWD Best Horse of Show
Good Golly Miss Molly owned by Deanna Kravetz
 

BTB Best Maine Horse Francis Award
Benjamin Moore owned by Hayley Holzhacker
 

Old Dominion Saddlery High Point Maine Rider
Sylvia Lee
 
 
Dover Saddlery Horsemanship Challenge (12 & under)
Champion: Riley Dixey
Reserve Champion: Elle McDaniel
 
 
Dover Saddlery Horsemanship Challenge (13-17)
Champion: Murphy Langevin
Reserve Champion: Julia Moskey
 
 
MIPR 18″ Hunter Derby
Champion: Shanghai ridden by Abby Raynes
Reserve Champion: Farnley Darien ridden by Annelise Banghart
High Point Maine Rider: Abby Raynes
 

American National/Farm Family 2’3″ Hunter Derby
Champion: KT Kicero ridden by Taylor Moon
Reserve Champion: Sports Talk ridden by Melissa Henrikson
High Point Maine Rider: Lily Sukeforth
 
 
Mason Dixon Memorial 2’6″ Hunter Derby
Champion: Conquistador ridden by KaeDee Nowalski
Reserve Champion: Dimi ridden by Sara Plaisted
High Point Maine Rider: KaeDee Nowalski
 
 
Equine Journal Pro Am
Champion: Lainey Rockacy and Rachel Carney
Reserve Champion: Lilly Leonhard and Meaghan Hynes
 
 
Downeast Medal Finals and Nutrena Feeds Team Challenge
Champions: “The Sparkly Butterflies” Nina Miller, Willa Lyons, Elle McDaniel, and Victoria Koron
Reserve Champions: “The Sharks” Ellie Layton, Ali McIntyre, Emily Hester, and Adyson Brooks

SmartPak and Dunkin’ Donuts NEHC Pleasure Class
Champion: Sunny Days ridden by Summer Pilley
Reserve Champion: Wesley ridden by Mckenzie Meserve

Walk Trot Poles Medal
Seery Hill Farm Trophy
Champion: Aly Eastman
Reserve Champion: Lily Lewko
 
 
Short Stirrup Equitation Medal
Peter N. Thompson Memorial Trophy
Champion: Lucy Parmelee
Reserve Champion: Emily Hester

 
Long Stirrup Equitation Medal
Lucky Clover Stables MMZZ Top Memorial Trophy
Champion: Zoe Maltese
Reserve Champion: Abby Raynes
 

Mini Medal
Bernard Klingenstein/Euclide Albert Trophy
Champion: Summer Pilley
Reserve Champion: Lily Bertone
 

 Modified Junior Equitation Medal
My Horse Heroes Memorial Trophy
Champion: Lily Sukeforth
Reserve Champion: Theresa Cullen

Modified Adult Medal
Maggie Mae Memorial Trophy
Champion: Dominique Williams
Reserve Champion: Taylor Moon
 
 
Amateur Adult Medal
The Horse’s Maine and NH Trophy
Champion: Madyson Keely
Reserve Champion: Anne Roberts

Junior Medal
SeaHorse Stables Trophy
Champion: Kaitlin O’Connor
Reserve Champion: Rebecca LaFrance

Stoney Brook Landscaping Walk Trot Division
Champion: Riley Dixey
Reserve: Lily Lewko

Hemphill’s Short Stirrup Division
Champions: Sylvia Lee and Jinae Sorenson
Reserves: Anela Branco and Emily Hester

True Blue Thrush Solution Long Stirrup Division
Champions: Hannah Kuglemeyer and Betsy Cetron
Reserves: Eliana DeAnrade and Julia Cirignano

New England Equine Special Children’s Division
Champion: Willa Lyons
Reserve: Kaitlin Farrell

Meader Supply Open Hunter Division
Champion: KT Kicero ridden by Rachel Carney
Reserve: Watch Over Me ridden by Anne Roberts

Maine Horse and Rider Modified Junior Division
Champion: Abigail Devlin
Reserve: Sophia Butler

Townsend’s Trailer Sales Modified Adult Division
Champion: Melissa Henrikson
Reserve: Taylor Moon

Interscholastic Equestrian Association Children’s Hunter Division
Champion: Dimi ridden by Sara Plaisted
Reserve: When September Ends ridden by Isabel Kesselhaut

EquiFit Amateur Adult Hunter Division
Champion: Watch Over Me ridden by Anne Roberts
Reserve: Garfield M ridden by Katie Kirwin

FB-FindUsonFacebook-online-1024